بیشتر روانشناسان و جامعه شناسان احساسات خوب یا بد در افراد را ناشی از تفکرات و نگرش آن ها می دانند و بر این اساس معتقدند که برای تغییر دادان افراد باید نگرش آن ها را مورد توجه و تغییر قرار دارد تا از این طریق شخصیتی پویا و مثبت اندیش در جامعه پرورش یابد که تفکرات و احساسات او در جهان سازنده باشد. اما باید دید که آیا تغییر افکار منفی و تغییر نگرش کار آسانی است یا به اصطلاح امکان پذیر است؟

 تغییر افکار منفی چگونه ممکن است

راه های تغییر افکار منفی به افکار مثبت

راهکارهای مختلفی برای افرادی که از نگرش و تفکرات آزار دهنده برخوردار هستند وجود دارد این دسته از افراد می توانند در مرحله اول خودشان اقدام به تغییر کنند و مهم ترین عامل در بروز چنین اتفاقاتی تغییر و تمایل به تغییر از سمت خود فرد است.

هر فرد باید تفکرات آزار دهنده خود را بشناسند و با شناخت و آگاهی بیشتر دست به تغییر و یا بهبود آن ها بزند این جمله به خوبی نشان می دهد که تغییر کردن بیش از هر چیز آگاهی و تمایل فرد را می طلبد.

تغییر دادن افکار منفی

شناسایی مشکل و منبع آن:

تغییر افکار منفی با شناسایی عوامل آزار دهنده آغاز می شود شما در این مرحله از انجام کار باید خطاهای شناختی خود را به خوبی بررسی کنید و بشناسید. این خطاهای شناختی شامل جملاتی با انرژی منفی است که شما در طول روز از آن ها بسیار استفاده می کنید و مدام در حال تخریب احساسات خود و ایجاد فشارهای روانی هستید.

یکی از خطاهایی که بیشتر افراد دارای نگرش منفی دچار آن می شوند اهمیت دادن بیش از حد به قضاوت  و نظرات دیگران است و این موجب می شود تا شما نگاهی منفی به تمام اطرافیان خود داشته باشید و در نتیجه آن را به جهان تعمیم دهید. بررسی خطاها به شما نشان می دهد که چگونه با تغییر نگرش به موفقیت دست بیابیم و خود را به سمت زندگی موفق بکشانیم.

خطاهای شناختی که شما از طریق آن ها انرژی منفی را به خود وارد می کنید بسیار مختلف هستند و بر حسب نوع نگاه شما متغیر خواهند بود. به عنوان مثال فردی تلاش مبرم دارد تا ذهن دیگران را بخواند و در حقیقت می خواهد به نظر دیگران راجع به خودش پی ببرد. همچنین برخی از افراد را مشاهده می کنید که دچار بی اعتنایی به جوانب مثبت زندگی هستند و نیمه خالی لیوان را می بینند.

افکار منفی

کمال گرایی نیز می تواند خطای شناختی آزار دهنده باشد زیرا در آن فرد تصور دارد که در جهان همه چیز به سمت کمال گرایی است و فردی که به کمال نرسد پوچ و بی حاصل بوده است در نتیجه باید به تغییر افکار منفی و این خطای شناختی پرداخت. بنابراین دوری از کمال گرایی راهی برای رهایی از منفی بافی است.

اطرافتان را بررسی کنید این موضوع موجب می شود تا شما در برخی از موارد دنیا را از دید دیگران نیز ببینید و شما را در جهت مثبت اندیشی سوق می دهد و راه های مثبت اندیش بودن را در اختیارتان قرار می دهد.

تغییر عقاید منفی

رهایی از افکار منفی کاری دشوار نیست و شما می توانید با آگاهی بیشتر در این زمینه به تغییر افکار منفی دست بزنید و از شر این افکار آزار دهنده خلاص شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

دانـــــلود

  • 97 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *