هر نوع تکنولوژی و پیشرفت علمی در عصر ارتباطات می تواند دارای تاثیرات متعددی بر روی اقشار مختلف جوامع باشید اینترنت از مهمترین پیشرفت ها در زمینه تکنولوژی و ارتباطات است که به شدت مردم جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده است و در تمام زمینه اولین حرف را می زند. با توجه به گسترش این تکنولوژی و وارد شدن آن به زندگی انسان شاهد تاثیرات مثبت و منفی بودیم که موجب هر یک به گونه ای زندگی انسان را کنترل می کند. اینترنت برای نوجوانان و نحوه استفاده از آن بسیار مهم است زیرا این قشر آسیب پذیر ترین قشر جامعه در مقابل استفاده از اینترنت هستند که تاثیرات سوء استفاده از آن می تواند جبران ناپذیر باشد.

  تاثیر اینترنت برای نوجوان چیست

استفاده اینترنت برای نوجوانان:

تاثیراتی که اینترنت در جوامع داشته در بخش های مختلف فرهنگی، اعتقادی، اجتماعی و سیاسی بوده است که با دگرگونی ها و تحولاتی که در جوامع ایجاد کرده است. استفاده از اینترنت در کنار تاثیرات مثبتی که خواهد داشت می تواند تاثیرات منفی و مخربی نیز داشته باشد. با توجه به اینکه قشر نوجوان و جوان در جامعه بیشتر از اینترنت استفاده می کنند می توان گفت بیشترین تاثیرات را نیز دریافت می کنند.

فواید استفاده از اینترنت:

یکی از فواید استفاده اینترنت برای نوجوانان افزایش دانش و آگاهی آنها در سطح مطالب علمی است و در کشورهای پیشرفته برای نوجوانان محصل اینترنت می تواند نقش مهمی در پیشرفت تحصیلی داشته باشد این دانش آموزان با استفاده از مطالعه مقالات علمی در اینترنت می تواند پروژه های محوله خود را انجام دهند و کسب دانش و آگاهی کنند. معضل اعتیاد به اینترنت از مهم ترین عواملی است که باید با آگاهی بیشتر کنترل و برطرف شود.

کنترل میزان استفاده اینترنت نوجوان

گسترش ارتباط یکی دیگر از مزایای استفاده از اینترنت است که در بیشتر جوامع و اقشار گسترش پیدا کرده است و از طریق آن می توانند با نقاط مختلفی از جهان ارتباط برقرار کنند و از اخبار سراسر جهان آگاهی داشته باشند.

سرگرمی و آموزش های فراگیر نیز از کاربردهای اینترنت برای نوجوانان است بسیاری از نوجوانان می توانند از طریق اینترنت به بازی ها و سرگرمی های مناسب دسترسی داشته باشند که در برخی از این بازی های سرگرمی های علمی نیز وجود دارد. آموزش در تمام زمینه ها نیز موجب بالا رفتن استفاده از اینترنت در میان نوجوانان بوده است آموزش های هنری، آشپزی و ورزشی بسیار برای دانش آموزان و نوجوانان مناسب هستند که می تواند از طریق اینترنت این آموزش های آسان را داشت.

در بیشتر شبکه های اجتماعی و شبکه های اینترنتی می توان از خدمات آنها استفاده کرد با توجه به کمبود وقت در جامعه کنونی می توان بدون صرف وقت سفارشات آنلاین خود را انجام داد و از امکانات و خدمات اینترنتی بهره برد.

معایب استفاده از اینترنت:

گزارشات متعددی از سازمان های سایبری در این زمینه وجود دارد که در اینترنت میزان سوء استفاده روحی از نوجوانان و کودکان به میزان بالایی وجود دارد. نوجوانان به دلیل عدم تشخیص درست از نادرست ممکن است در این فضاها درگیر مسائلی شوند که حتی برای آنها تهدید نیز به همراه داشته باشد.  آگاهی علامت نشان دهنده اعتیاد به شبکه های مجازی و اینترنت در نوجوانان می تواند به والدین در کنترل این موضوع و کاهش تاثیر اینترنت برای نوجوانان کمک کننده باشد.

استفاده درست از اینترنت برای نوجوان

از تاثیرات منفی و مشهود استفاده از اینترنت برای نوجوانان می توان به افزایش وزن، مشکلات چشم، مشکلات گردن و افسردگی و مشکلات متعدد روحی اشاره کرد. بیشتر نوجوانی که میزان بالایی از استفاده اینترنت دارند دارای مشکلاتی مانند انزوا، افسردگی، غمگینی و پایین آمدن سطح عملکرد تحصیلی و اجتماعی می شوند.

بلوغ زود رس یکی دیگر از تاثیرات منفی و مخرب استفاده اینترنت برای نوجوانان است این قشر از افراد جامعه با استفاده از اینترنت نشانه هایی از بلوغ مانند گوشه گیری، افسردگی، تغییرات جسمی، کم اشتهایی و … را خواهند داشت که به دلیل داشتن این نشانه ها و بلوغ زود رس دچار مشکلات روحی می شوند.

الگوبرداری یکی دیگر از تاثیرات استفاده اینترنت و از جمله تاثیرات مهمی است که در این نوجوانان دیده می شود در پسران مصرف سیگار و الکل و تغییر سبک های پوشش از مهم ترین نشانه های الگوبرداری از اینترنت است. در دختران نیز این نشانه های شامل تغییر پوشش و نوع آرایش و روابط است.

یکی از کارهایی که برای ترک اعتیاد به موبایل و اینترنت باید انجام دهیم مدیریت استفاده درست و به موقع از این دو تکنولوژی است که در نوجوانان می تواند توسط والدین مدیریت شود.

منبع : آرگا

برچسب :

دانـــــلود

  • 15 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *