دیپلمات ارشد دولت چین امروز (جمعه) در هشداری شدیداللحن نسبت به مداخله در ونزوئلا و اعمال تحریم هشدار داد: تاریخ درس روشنی نسبت به دنبال کردن همان جاده همیشگی و قدیمی فاجعه‌بار می‌دهد.

به گزارش کسب و کار نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین مرتبا از دیگر کشورها تقاضا دارد در امور داخلی ونزوئلا و ریاست جمهوری نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا دخالت نکنند. اکثر کشورهای غربی خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان “رئیس‌جمهوری موقت” به رسمیت شناختند. ایالات متحده به “گسترش شبکه تحریم‌ها” علیه ونزوئلا از جمله بانک‌های حامی دولت مادورو متعهد شده است.

وانگ یی، مشاور دولت چین در امور خارجی که رتبه او از وزیر خارجه چین بالاتر است، در پاسخ به این سوال که آیا پکن هنوز مادورو را به رسمیت می‌شناسد یا تماس با اپوزیسیون را شروع کرده است، گفت: حاکمیت ملی و استقلال کشورهای آمریکای لاتین باید رعایت شود.

وانگ یی در کنفرانس خبری سالانه در حاشیه جلسه پارلمان چین گفت: امور داخلی هر کشوری باید توسط مردم همان کشور مورد تصمیم‌گیری قرار بگیرد. مداخله خارجی و تحریم تنها موجب تشدید شرایط می‌شود و اجازه می‌دهد تا قانون جنگل بار دیگر به جریان بیفتد. ما به اندازه کافی چنین عبرت‌هایی از تاریخ گرفته‌ایم و نباید همان مسیر قدیمی و همیشگی فاجعه‌بار دنبال شود.

این سیاستمدار چینی تاکید کرد، پکن همچنان از تلاش دولت و اپوزیسیون ونزوئلا برای یافتن راهکاری از طریق گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز و تضمین ثبات و امنیت مردم حمایت می‌کند. به گفته وانگ یی، روابط چین با آمریکای لاتین به پیشرفت زیادی نائل آمده است و علیه هیچ “طرف سومی” نیست. او افزود: روابط میان دو طرف انتخابی درست است و در راستای منافع بلند مدت آنها قرار دارد و نباید هدف “بی‌عدالتی و مداخله و انتقاد” قرار بگیرد.

انتهای پیام

دانـــــلود

  • 59 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *